Upala jajnika ili ooforitis je infekcija koja može utjecati na jajnike, jajovode i druga reproduktivna tkiva. Upala jajnika može se pojaviti kao posljedica infekcije spolno prenosivim bolestima ili drugim bakterijskim infekcijama, kao što su cistitis ili salpingitis. Simptomi upale jajnika uključuju bolove u trbuhu, groznicu, povraćanje, bolove tijekom spolnog odnosa i probleme s mokrenjem.
Liječenje upale jajnika ovisi o uzroku infekcije.
U slučaju infekcije spolno prenosivom bolešću, potrebno je liječenje antibioticima. Ako je uzrok infekcije druga bakterijska infekcija, liječnik će propisati antibiotici i, u nekim slučajevima, može biti potrebno hospitaliziranje.
Prevencija upale jajnika uključuje redovite preglede kod ginekologa, korištenje zaštite tijekom spolnog odnosa, teškoće u mokrenju i spolno prenosive bolesti. Korištenje zaštite tijekom spolnog odnosa pomoći će u sprečavanju infekcija spolno prenosivim bolestima, dok redoviti pregledi kod ginekologa pomoći će u otkrivanju i liječenju infekcija u ranoj fazi. Iako se upala jajnika može liječiti antibioticima, potrebno je paziti da se infekcija ne ponovi. To se može postići redovitim pregledima kod ginekologa, praćenjem simptoma i slijeđenjem preporučenih mjera za prevenciju infekcija.
Ukoliko se pojave simptomi upale jajnika, važno je posjetiti liječnika kako bi se utvrdio uzrok i propisalo odgovarajuće liječenje. Liječenjem u ranoj fazi moguće je spriječiti širenje infekcije i održavati reproduktivno zdravlje.
Simptomi upale jajnika uključuju:
Bol u trbuhu: Bol u trbuhu može biti stalna ili se pojavljivati u valovima i biti jača tijekom pokreta.
Groznica: Upala jajnika često prati groznica.
Povraćanje: Povraćanje može biti uzrokovano bolovima u trbuhu i može se pojaviti kao reakcija tijela na infekciju.
Da bi se riješili simptomi upale jajnika, potrebno je posjetiti liječnika kako bi se utvrdio uzrok infekcije i propisalo odgovarajuće liječenje. To obično uključuje antibiotici i, u nekim slučajevima, hospitalizaciju. Važno je redovito uzimati propisane lijekove i slijediti upute liječnika kako bi se
čimbenicima, poput prekomjerne težine, trudnoće, dugotrajnog sjedenja, povišenog stresa i nedostatka tjelovježbe.
Simptomi hemoroida uključuju bol, svrbež, krvarenje i izlučivanje sluzi iz anusa. Hemoroidi se mogu pojaviti u unutarnjem ili vanjskom obliku, a liječenje ovisi o težini simptoma i stupnju ozbiljnosti hemoroida.
Liječenje hemoroida može uključivati upotrebu lokalnih lijekova za smanjenje upale i bolova, kao i promjene u prehrani i načinu života kako bi se smanjio pritisak u zdjeličnim venama. To uključuje povećanje unosa tekućine i vlakana, te redovitu tjelovježbu. Ako su simptomi teži ili se ne poboljšavaju s lokalnim liječenjem, liječnik može preporučiti kirurško liječenje.
Da bi se spriječila pojava hemoroida, važno je voditi računa o prehrani i tjelovježbi, te izbjegavati dugotrajno sjedenje. Ako se pojave simptomi hemoroida, važno je posjetiti liječnika kako bi se utvrdio uzrok i propisalo odgovarajuće liječenje. Pravodobnim liječenjem moguće je ublažiti simptome i spriječiti pogoršanje stanja.
Da bi se spriječila pojava hemoroida i smanjio pritisak u zdjeličnim venama, važno je voditi računa o prehrani i unositi dovoljnu količinu tekućine i vlakana. Sljedeći su neki od načina na koje se može voditi računa o prehrani:
Povećanje unosa tekućine: Pijenje dovoljne količine tekućine pomoći će u održavanju hidratacije tijela i smanjenju stolice. Preporučuje se piti najmanje 8 čaša tekućine dnevno.
Unos vlakana: Vlakna pomažu u regulaciji probave i smanjenju konstipacije, što može pomoći u sprječavanju hemoroida. Vlakna se mogu unijeti u prehranu kroz cjelovite žitarice, voće, povrće i orahe.
Izbjegavanje začinjene i teške hrane: Hrana koja sadrži začine ili je teška za probavu može izazvati nadimanje i povećati pritisak u zdjeličnim venama, stoga je važno izbjegavati takvu hranu.
Ograničavanje konzumacije alkohola: Prekomjerno konzumiranje alkohola može izazvati povećanje pritiska u zdjeličnim venama i dovesti do pojave hemoroida.
Primjeri prehrane bogate tekućinom i vlaknima uključuju:
- Voće i povrće: breskve, jagode, banane, krumpir, tikvice, karfiol, brokula
- Cjelovite žitarice: integralni kruh, integralne tjestenine, zobena kaša, mekinje od cjelovitog zrna
- Orasi i sjemenke: bademi, lješnjaci, suncokretove sjemenke, sjemenke lana
- Mahunarke: grašak, grah, leća, grašak
- Bijelo povrće: kupus, rotkvice, krastavci
Osim toga, važno je piti dovoljnu količinu tekućine tijekom dana, što uključuje vodu, čaj i voćne sokove bez dodatka šećera. Važno je napomenuti da se preporučuje unositi vlakna postepeno i piti dovoljnu količinu tekućine kako bi se izbjeglo nadimanje i nelagoda.
Kako olakšati liječenje slijeđenjem pet jasnih preporučenih mjera?
Izbjegavanje duhanskog dima i zagađenog zraka: Izbjegavanje izlaganja duhanskom dimu i zagađenom zraku pomoći će u smanjenju oštećenja bronhija i olakšanju disanja.
- Redovita tjelovježba: Redovita tjelovježba pomaže u jačanju mišića disajnih puteva i olakšava disanje.
- Održavanje dobre higijene disajnih puteva: Čišćenje nosne sluznice i disajnih puteva pomoći će u sprečavanju akumulacije sluzi i olakšavanju disanja.
- Nošenje maski: Nošenje maski pomoći će u zaštiti od izlaganja zagađenom zraku i drugim čimbenicima koji mogu oštetiti bronhije.
Pravilno uzimanje lijekova: Pravilno uzimanje lijekova prema preporuci liječnika pomoći će u smanjenju upale i olakšanju disanja. Važno je strogo se pridržavati preporuka liječnika i ne prestajati uzimati lijekove bez prethodnog savjetovanja s liječnikom.
Izvor: infozabava.com